Kauppatieteen valmennuskurssit

Yli 50 % sisäänpääsykyselyyn vastanneista kurssilaisistamme sai opiskelupaikan 2025

Olemme alan suurin ja kokenein valmennuskurssijärjestäjä, ja olemmekin valmentaneet ja auttaneet opiskelupaikan saavuttamisessa ylivoimaisesti eniten kauppisopiskelijoita. Tarjoamme markkinoiden henkilökohtaisinta valmennusta: rajatut ryhmäkoot ja henkilökohtainen kysymysmahdollisuus opettajalta kaikilla kursseillamme mahdollistaa yksilöllisen ohjauksen!

Kurssimme on käynyt yli  16 000 hakijaa, joista yli 6 000 parhaillaan opiskelee tai on valmistunut ekonomiksi!

Miksi Eezy Valmennuskeskuksen kurssille?

  1. Kokenein ja tuloksekkain: yli 16 000 opiskelijaa käynyt kurssimme
  2. Asiantuntijaopettajien johdolla varmistat osaamisen pääsykoetta varten
  3. Kauppisnetin avulla saavutat tehtävärutiinin ja arvioit osaamistasi
  4. Kaudelle 2025-2026 uudistuva soveltavien tehtävien osuus ja päivitetyt harjoituskokeet
  5. Rajatut ryhmäkoot ja henkilökohtainen kysymysmahdollisuus opettajilta

  • Opettajat

    Kauppatieteen etäopetuskurssillamme opiskelet Jeren ja Tonin johdolla. Törmäät heihin myös Kauppisnetin opetusvideoilla. Lisäksi Kauppisnetin videoilla opettajina ovat mm. Johanna, Veera ja Pekka.

  • Valintakoe

    Kauppatieteellisten alojen yhteinen valintakoe (valintakoe F) pidetään tiistaina 8.6.2027 klo 9. 

    Valintakoe perustuu lukion tilastomatematiikan sekä taloustiedon moduulien sisältöihin sekä kokeessa jaettuun aineistoon.

    Valintakokeella valitaan 40 % kauppatieteen uusista opiskelijoista. 25 % valintakoevalinnan aloituspaikoista on varattu ensikertalaisille hakijoille.

  • Todistusvalinta

    Kauppatieteen todistusvalinnalla täytetään 60 % aloituspaikoista.

    Todistusvalinnalla voi pyrkiä vain ensikertalainen hakija, jolla on lukion pitkä tai lyhyt matematiikka hyväksytysti suoritettu.

    Olet ensikertalainen hakija, jos

    • et ole ottanut vastaan yliopiston tai ammattikorkeakoulun opiskelupaikkaa
    • sinulla ei ole korkeakoulututkintoa.

     

    Todistusvalinnassa ovat automaattisesti mukana ylioppilastutkinnon tai vastaavan tutkinnon ulkomailla suorittaneet ensikertalaiset hakijat, jotka täyttävät matematiikan kynnysehdon.

    Todistusvalinnan pisteytys muuttui keväällä 2026.

  • Hakijamäärät

    Keväällä 2026 kauppatieteen suomen- ja ruotsinkielisiin opintoihin pyrki yhteensä yli 16 800 hakijaa. Ensisijaisia hakijoita on 10 749.

    Alaa opiskelemaan hakevien määrä on kasvanut joka vuosi viimeisen kolmen vuoden aikana. Tänä keväänä ensisijaisia hakijoita on noin sata enemmän kuin viime keväänä.

    Näin ensisijaisten hakijoiden määrä on kehittynyt viime vuosina:

    • 10 749 ensisijaista hakijaa keväällä 2026
    • 10 632 ensisijaista hakijaa keväällä 2025
    • 9 582 ensisijaista hakijaa keväällä 2024
  • Pisterajat

    Kauppatieteen todistusvalinnassa opiskelupaikan saamiseen vaadittiin keväällä 2026 hakukohteesta riippuen 97,2–127,1 pistettä. Todistusvalinnan pisteytys muuttui keväällä 2026, ja maksimipistemäärä on nyt 149,9 pistettä, kun aiemmin se oli 154 pistettä.

    Kauppatieteen valintakokeesta on viime vuosina ollut mahdollista saada enintään 40 pistettä. Pisterajat vaihtelevat vuosittain kokeen haastavuuden mukaan, ja myös hakukohteiden väliset erot ovat suuria.

    • Keväällä 2026 sisäänpääsyyn vaadittiin hakukohteesta riippuen 12,5–27 pistettä.
    • Keväällä 2025 sisäänpääsyyn vaadittiin 15,5–28,5 pistettä.

     

    Korkeimmat pisterajat ovat vuodesta toiseen olleet Aalto-yliopistossa sekä todistus- että valintakoevalinnassa. Seuraavaksi korkeimmat pisterajat ovat olleet Tampereen ja Turun yliopistoissa.

    Ensikertalaisuudella ei ole ollut vaikutusta kauppatieteen valintakoevalinnassa, sillä ensikertalaisia hakijoita on tullut valituksi myös kaikkien hakijoiden kiintiössä.

  • Opiskelu ja työelämä

    Kauppatieteen koulutus koostuu kandidaatin tutkinnosta ja maisterin tutkinnosta. Yhteensä molempien tutkintojen tavoitesuoritusaika on 5 vuotta.

    Yliopistot tarjoavat erilaisia pääainevaihtoehtoja, joista voit valita mieleisesi suunnan opinnoillesi. Pääainevaihtoehtoihin kannattaa tutustua jo hakuvaiheessa, sillä kaikkia vaihtoehtoja ei löydy kaikista yliopistoista. Tämä on tärkeää erityisesti silloin, jos sinulla on jo kouluun pyrkiessä selkeä ajatus siitä, mihin haluat tutkinnon avulla työllistyä.

    Pääaineeksi voit valita esimerkiksi:

    • rahoituksen
    • johtamisen
    • markkinoinnin
    • taloustieteen
    • laskentatoimen
    • yritysjuridiikan tai
    • kansainvälisen johtamisen ja yrittäjyyden.

     

    Kauppatieteen opinnoista saat valmiudet toimia erilaisissa liiketoiminnan tehtävissä tai yrittäjänä. Tyypillisimpiä työtehtäviä ekonomeilla ovat rahoituksen ja taloushallinnon tehtävät, markkinointi- ja myyntitehtävät ja henkilöstöhallinnan tehtävät.

Hyvää työtä kauppakorkeaan päässeet kurssilaisemme!

Niklas Hällilä

"Eezy Valmennuskeskuksen itseopiskelumateriaalit auttoi mua tosi paljon, koska kaikki oli selkeästi yhdessä paikassa – mun ei tarvinnut käyttää aikaa eri materiaalien etsimiseen, vaan pystyin keskittymään suoraan tekemiseen. Erityisesti tehtävät ja harkkakokeet oli mulle tärkeimpiä, koska niiden kautta opin oikeasti soveltamaan tietoa enkä vaan muistamaan sitä. Kun lukeminen oli näin selkeää ja tehokasta, se näkyi myös lopputuloksessa, ja pääsin opiskelemaan kauppatieteitä."

Heidi Westerholm

"Valmennuskurssin avulla kokeeseen harjoittelu kävi sujuvasti. Materiaalissa oli runsaasti monipuolisia tehtäviä, joiden avulla sai hyvät valmiudet pääsykokeeseen. Opetustekstit olivat selkeät sekä videoilla opettajat osasivat opettaa asiat konkreettisesti ja ymmärrettävästi. Ilman valmennuskurssia olisi ollut vaikea tietää, mitä ja miten kannattaa harjoitella kauppatieteiden koetta varten. Lisäksi useat harjoituskokeet vähensivät stressiä ja painetta pääsykokeeseen liittyen."

Tuomas Seppänen

"Koin valmennuskurssin hyödylliseksi erityisesti historiaa ja yhteiskuntaoppia opiskellessa. Minulle kurssi oli huomattavasti helpompi tapa oppia muistamaan käsitellyt asiat, kuin pelkkä kirjojen lukeminen. Myös harjoituspääsykokeet antoivat hyvän kuvan omasta osaamisesta, ja siitä mihin kannattaa kiinnittää opiskelussa huomiota."

Aalto-yliopistossa opiskelevat kauppatieteen opiskelijat antavat vinkkejä hakuun!

”Teidän kurssi on kyllä hinta-laatusuhteeltaan erinomainen. Kiitos mukavasta kurssista.”

Kauppatiede sisäänpääsijä 2025

”Isot kiitokset kurssista!!! Pääsin kouluun sisään ja siitä saan kiittää teidän erinomaista valmennuskurssia!”

Kauppatiede sisäänpääsijä 2025

”Kiitos monipuolisista tehtävistä, jotka auttoivat sisälle pääsemisessä!”

Kauppatiede sisäänpääsijä 2025

”Kurssi oli oikein mainio. Ilman valmennuskurssin antamaa kehitystä en usko, että olisin valmis yliopisto opintoihin. Itsellemmehän me opiskelemme ja olen onnellinen, että opin tulevista opinnoista ja itsestäni paljon. Kiitos!

Kauppatiede sisäänpääsijä 2025